Саме такою є тематика цьогорічного Міжнародного дня музеїв, який відзначається щороку 18 травня. Ця тематика є особливо актуальною для українських музеїв та інших наукових інституцій останнім часом. Адже наша країна пройшла і ще проходить процес декомунізації, формування нової політики пам'яті, розкриття раніше замовчуваних сторінок історії. Наш музей ще з кінця 1980-х років досліджував суперечливі і досі закриті сторінки нашої історії ХХ століття: Бориспільське повстання 1920 року, Голодомор та політичні репресії. Ще були живі свідки тих подій - і ті, хто постраждав, і ті, хто чинив злочини. Нині, у час збройної агресії східної недоімперії, ще знаходяться ті, хто переконаний в істинності московсько-імперської візії історії. Наше завдання як істориків - брати участь у суспільних процесах, говорити про замовчуване і водночас формувати відкритий простір для дискусії. Але й мусимо пам'ятати, що історія формує політику і геополітику, знання про минуле розкриває і майбутнє.
Традиційно 18 травня чи поблизу цієї дати музеї світу проводять різноманітні тематичні заходи та акції. Зокрема, щорічним у більшості музеї є "день відкритих дверей", коли музеї можна відвідати безкоштовно. Цьогоріч, на жаль, експозиції історичного музею зачинені для відвідувачів у зв'язку з капітальним ремонтом приміщень першого поверху. Натомість запрошуємо відвідати зали відділу "Сучасний Бориспіль", який, до речі, у червні святкуватиме свій перший ювілей - 5 років з дня відкриття. Тут можна знайти інформацію не лише про економічне, політичне і культурне життя міста, установи, заклади і підприємства, а й про ті події, крізь які останніми роками проходить не лише Бориспіль, а й уся Україна - Майдан та війна на Сході.
Перший півстолітній ювілей зустрічатиме цьогоріч й історичний музей у Борисполі, двері якого відчинилися для відвідувачів у листопаді 1967 року.
Сьогодні ж ми вітаємо усіх наших колег-музейників та усіх причетних до музейної справи із нашим святом.
Ярослав Костін,
старший науковий працівник Бориспільського музею