Сьогодні, 26 квітня - 27 роковини найбільшої техногенної катастрофи в історії людства, що сталося на території України - катастрофи на атомній станції біля Чорнобиля. Іменем цього 800-літнього міста станція була названа, і для нього ж стала фатальною.
Два вибухи, що сталися на четвертому енергоблоці о 1:23 26 квітня 1986 року, майже повністю зруйнували його та спричинили викид у довколишнє середовище радіоактивних речовин, зокрема, урану, йоду-131, плутонію, цезію-134, 137, стронцію-90, які осіли на території України, Білорусі, Росії, а також багатьох країн Західної Європи. Радіоактивного забруднення зазнала територія в 50 тисяч кв. км. Влада СРСР довгий час приховувала справжні масштаби катастрофи, вперше інформація про них надійшла зі Швеції, яку у перші години накрила радіоактивна хмара. У цей час десятки пожежників, міліціонерів намагалися подолати наслідки аварії, отримуючи смертельні дози радіації. Ціною надлюдських зусиль пожежу було загашено, знищений реактор до кінця року було закрито захисним саркофагом. Цим самим було тимчасово унеможливлено ще більшу катастрофу. Та чи надовго?
Радіація, що вийшла за межі станції, зачепила долі мільйонів людей, призвела до передчасних смертей та хвороб бачених і небачених. Назавжди свої оселі покинули мешканці десятків населених пунктів, найбільш забруднених радіацією. У ліквідації наслідків аварії взяли участь сотні тисяч людей (зокрема, і понад тисяча бориспільців), для більшості з яких це коштувало здоров'я, а то й життя.
Чорнобильська катастрофа - катастрофа глобальна, не локальна, зачепила далеко не одну країну. Наслідки її відчутні майже по всій Європі. Мертві оселі завжди будуть німим нагадуванням людству, що й мирний атом є небезпечним і не можна з легковажністю ставитися до небезпеки.
Сьогодні ми вшановуємо тих, хто поклав своє життя і здоров'я заради того, щоб люди якомога менше відчували на собі удар катастрофи та щоб це лихо ніколи не повторилося. Ми зобов'язані пам'ятати цю біду і доносити правду про неї прийдешнім поколінням.
Сьогодні у стінах нашого музею пройшов урок пам'яті для школярів. Учні 8-Г класу Бориспільського НВК "Гімназія "Перспектива" прослухали екскурсію по виставці "Чорнобиль - біль наш довічний" та переглянули документальний фільм про катастрофу, її ліквідацію та наслідки.